INTERWENCJE

Aktualne oferty psów przeznaczonych do adopcji:

PSY DO ADOPCJI

sobota, 25 sierpnia 2012

Święta prawda

Materiał pobrany ze strony TOZ Szczecin

Dlaczego powinniśmy płacić podatek od posiadania psa? - polemika z Wiadomościami TVP1

Dodany przez redakcję dnia 23.08.2012 o godzinie 08:57
 Dlaczego powinniśmy płacić podatek od posiadania psa?
  Polemika z „Wiadomościami” TVP 1 na temat społecznie szkodliwego materiału wyemitowanego 18.08.2012 o godz. 19.30

 Materiał wyemitowany w Wiadomościach w dniu 18.08.2012 (19.30) oceniliśmy jako społecznie szkodliwy i mogący przynieść szkodę zwierzętom w wielu gminach Polski. Reportaż został zrobiony tendencyjnie i nierzetelnie, zupełnie niepotrzebnie w prześmiewczym tonie, bez konsultacji z osobami zajmującymi się polityką gminną w zakresie programów zapobiegania bezdomności zwierząt oraz organizacji społecznych zajmujących się ochroną zwierząt. W materiale tym w bardzo ironicznym tonie mówiono o podatku od posiadania psa jako formie „ściągania” czy „wyciągania” pieniędzy przez gminę. Program czipowania psów został nazwany niewiarygodnym i nie spełniającym żadnego zadania w zakresie odnajdywania właścicieli zagubionych czy porzuconych psów. Prezenter prowadzący Wiadomości pytał kpiąco, czy będziemy płacić podatki również za koty czy świnki morskie? Odpowiadamy na to, że jeżeli zostaną wdrożone programy czipowania tych zwierząt, jeśli będą budowane dla nich specjalne schroniska, wybiegi – to dlaczegóż by nie? Bierzesz zwierzę do swego domu – bierzesz za nie pełną odpowiedzialność, w tym finansową.
  Obecnie większość Polaków jest wrażliwa na sprawy zwierząt. Domagamy się nowych programów ochrony zwierząt, spełniających standardy Unii Europejskiej, bezpiecznych schronisk dla zwierząt, nowoczesnych wybiegów dla psów, karania ludzi znęcających się nad zwierzętami, w tym również za okrutne porzucanie swoich podopiecznych. Żeby wywiązać się z tych zadań, gminy muszą mieć do dyspozycji różne narzędzia prawne i finansowe – w tym podatek od posiadania psów.

 Jest to podatek zwykle nie wyższy niż 5 zł miesięcznie – i pamiętajmy o tym, że idzie on właśnie na programy pomocy bezdomnych zwierzętom i uporządkowanie spraw zwierząt na terenie gminy, zgodnie z wymogami Ustawy o ochronie zwierząt. Osoby płacące podatek od posiadania psa powinny mieć świadomość uczestniczenia w programie pomocy zwierzętom w swojej gminie.
  • Podatek umożliwia prowadzenie bazy danych psów na terenie gminy, wraz z programem czipowania – w większości gmin bezpłatnym dla właściciela, ale kosztownym dla gminy (koszt czipa, zaczipowania psa, utrzymanie i aktualizacja bazy danych); umożliwia on bardzo szybkie odnalezienie właściciela zaginionego lub porzuconego psa, umożliwia uporządkowanie spraw psów mających właściciela, psów porzucanych przez właścicieli, oraz psów bezdomnych; pozwala na pewne i szybkie oszacowanie liczby psów w danej gminie;
  • umożliwia dofinansowanie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt;
  • pomaga budować wybiegi dla psów;
  • jest cennym instrumentem polityki zapobiegania bezdomności zwierząt w gminie, na co nacisk kładzie znowelizowana Ustawa o ochronie zwierząt; np. w gminie Szczecin zwolnione z podatku są psy adoptowane ze schroniska i psy wysterylizowane, nie płaci się również za psy, których właścicielem jest starsza osoba lub inwalida;
  • podatek wpływa pozytywnie na świadomość właściciela psa, ponieważ zmusza do zastanowienia, czy stać go na posiadanie psa – a powinna to być naprawdę przemyślana decyzja – czy stać go na szczepienia, profilaktykę zdrowotną zwierzęcia, sterylizację, leczenie, zapewnienie przechowania w czasie wakacji; nie zaś na zasadzie: biorę psa od kogoś za darmo, nie mam żadnych obowiązków, mogę go wyrzucić w każdej chwili i będę bezkarny;
  • W Szczecinie gmina wspiera działania oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – charytatywnej organizacji pozarządowej, poprzez powierzenie mu funkcji pobierania podatku od posiadania psa, dzięki czemu z 50 zł podatku – 20 zł wpływa na konto TOZ, co jest wykorzystywane przede wszystkim na sterylizacje suk (pochodzących z ogrodów działkowych, z działań interwencyjnych, z rodzin patologicznych, porzuconych lub zrzeczonych przez właścicieli w trudnych warunkach życiowych), na przeprowadzanie interwencji w sprawach niehumanitarnego traktowania zwierząt na terenie gminy oraz na opiekę zdrowotną porzucanych lub zrzeczonych zwierząt domowych – królików, świnek morskich, szczurów i kotów.

W czasach kryzysu na świecie, który i nas boleśnie dotyka, możemy być pewni jednego: z pustej kasy gminnej i król Salomon nie naleje. Nawet na rzecz bezbronnych zwierzaków.

Beata Więcaszek
Rzecznik prasowy TOZ i vice-prezes TOZ w Szczecinie

Brak komentarzy: